Spis treści

2e856bd4f3d46ede7fee831daa5d89a01243373940

Władysławowo to jedno z najbardziej atrakcyjnych wczasowisk na polskim wybrzeżu. 

Prywatne Muzeum Motyli zostało otwarte we Władysławowie w 2000 roku przez Tomasza

Falkiewicz. Jego siedziba znajduje się w Domu Rybaka w wieży widokowej. W swojej kolekcji muzeum posiada zbiór ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie.
Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku i wnienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego przetrwały dwie wojny światowe.Na wystawie można zapoznać się z najciekawszymi zjawiskami występującymi w tym niesamowitym pełnym kolorów i różnorodności kształtów świata motyli.
www.muzeummotyli.pl

 

Port ten jest największym polskim portem rybackim, pełniącym funkcje portu bazy i remontu kutrów rybackich, portu schronienia i żeglarskiej mariny, funkcje transportowe, przeładunkowe i rozwiniętego zaplecza przetwórstwa rybnego, jest również przejściem granicznym. Ponadto pełni funkcje turystyczne i rekreacyjne. Każdy może tu wejść i zapoznać się z bliska z pracą rybaków czy budową statku rybackiego.

Położenie portu nad otwartym morzem stwarza doskonałe warunki do wycieczek morskich. Do rejsów po morzu zaadaptowane są kutry rybackie - 3 jednostki, którymi można wypłynąć na godzinną wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Amatorzy wędkarstwa mogą wziąć udział w 8-godzinnych wyprawach na połów dorsza wędką. Rejsy takie organizowane są przez cały rok i gwarantują wspaniałą, niezapomnianą atmosferę i prawdziwą morską przygodę.

W 1998 roku na terenie portu otwarto Izbę Pamięci Portu, stanowiącą muzeum rybołówstwa i portu we Władysławowie w miniaturze. Znajduje się tam bardzo duża liczba nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995 oraz wiele ciekawych eksponatów, takich jak np. replika kutra rybackiego, którym generał Józef Haller wybrał się na wycieczkę po „prawdziwym morzu", w dzień po „zaślubinach z morzem", które odbyły się 10 lutego 1920 roku w położonym nad zatoką Pucku.

 

Centrum miasta wyznacza ulica Hallera, zamknięta od strony morza widocznym z daleka Domem Rybaka, budowanym w latach 1953 - 1957, obecnie stanowiącym siedzibę władz miejskich. Na pierwszym piętrze znajduje się ogólnie dostępna wystawa rzeźb znakomitego twórcy Leona Golli. Z wieży Domu Rybaka, będącej doskonałym miejscem orientacyjnym i punktem widokowym, można obejrzeć panoramę miasta, Zatokę Pucką, Bałtyk oraz cały Półwysep Helski. Dodatkową atrakcję stanowią okazjonalne wystawy, np. wystawa motyli.

 


 

We Władysławowie znajduje się jedno z ładniejszych muzeów przyrodniczych na Pomorzu, prezentujące unikatową florę i faunę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

 

W domku obok usytuowana jest słynna Hallerówka - obecnie Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii. Budynek będący kiedyś własnością gen. Józefa Hallera, obecnie mieści muzeum z ekspozycją fotograficzną ukazującą historię odzyskania Pomorza XIX w., zaślubin Polski z morzem oraz historię rozwoju Władysławowa. Wiele cennych materiałów przekazano do Hallerówki z Muzeum Dokumentacji w Gdańsku.

 

Niewątpliwą atrakcją Władysławowa jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia o interesującej bryle i witrażach, uznanych za jedne z najciekawszych na świecie, uchodzi za perłę architektury lat 1960-1970. Prezbiterium kościoła to neogotycka kaplica z lat trzydziestych, później włączona do nowobudowanego kościoła. Obok kościoła wznosi się dzwonnica, która jest jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na panoramę miasta. Co roku odbywają się tutaj Letnie Koncerty Organowe, mające ponad trzydziestoletnią tradycję. Biorą w nich udział wybitni soliści z kraju i z zagranicy.

 

Od 2000 roku we Władysławowie można podziwiać jedyną w Polsce Aleję Gwiazd Sportu, w którą co roku wmurowywane są mosiężne gwiazdy sportowców. Do tej pory w Alei znalazło swoje miejsce 36 gwiazd takich znanych osób, jak m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski. Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski.

 

Tuż obok usytuowany jest kompleks obiektów sportowych - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo".

 

Na stronie www.wladek.pl znajduje się podstrona pokazująca nasz park jako jedną  z atrakcji Władysławowa.